časté otázky – informace o vyvýšených záhonech

Jaké výhody mají vyvýšené záhony? 

  • Už žádné krčení: pracujte ve svém záhonu pohodlně a šetrně k Vašim zádům
  • Výrazně méně plevele ( neprorůstají z okolí, nevyhovuje jim vyšší teplota, většina semen plevelů létá nízko )
  • Díky teplotě půdy vyšší o 5 až 8 °C se Vašim rostlinám bude velmi dařit
  • Můžete dobře využít zahradní odpad jako mulč
  • Ochrání proti slimákům ve většině případů, ale s hliníkovou lištou proti slimákům zcela spolehlivě
  • Naše vyvýšené záhony obohatí Vaší zahradu také vizuálně
  • Z očí do očí = budete s  rostlinami i jejich vůní na jedné úrovni

Kdy založit vyvýšený záhon?

Teoreticky lze kdykoliv, ale nejvýhodnější čas je na podzim, protože tak máte vše připraveno pro sázení na jaře. Vrstvy zeminy budou mít čas slehnout a na jaře už jen doplníte na požadovanou výšku.

Kam vyvýšený záhon postavit?

Vyvýšený záhon můžete postavit na zahradě téměř kamkoliv. Pro růst rostlin je nejlepší orientace záhonu sever-jih, protože tak se dostane slunce k rostlinám nejlépe ze všech stran. Většinou je však orientace vyvýšených záhonů dána okolním prostorem. Samozřejmě čím více světla tím pro bylinky a zeleninu lépe, na stinná místa je vhodné zvolit stínomilné druhy.
Ale i na terase jsou vyvýšené záhony skvělé!

Na co vyvýšený záhon postavit?

Aby dřevo nebylo v kontaktu s vlhkem, je optimální vyvýšený záhon umístit na podstavec například z betonové dlažby (dobře vychází dlažba 30x30cm), zahradních obrubníků apod. Toto výrazně prodlouží život Vašemu vyvýšenému záhonu.
Pod plochou záhonu je také dobré vytvořit základy (postačí zhutněné kamenivo PDK 0/32 ), aby se vyvýšený záhon časem nepropadal po úroveň terénu, zároveň tato vrstva slouží jako spolehlivá zábrana proti hlodavcům a drenáž.
Nejelegantnější ochrana proti vlhku je samozřejmě můj hliníkový ALU podstavec, který naleznete v příslušenství.

Jaké rozměry má vyvýšený záhon mít?

Naše standardní rozměry jsou zvoleny pro maximální praktičnost a estetickou vyváženost. Lze říci, že šířka by neměla překročit 120 cm, aby bylo možné pohodlně pracovat uprostřed záhonu z obou stran. Optimální výška je od 70 do 100 cm, abyste měli při péči o záhony „záda bez úhony“😊.
Pokud v naší nabídce nenaleznete rozměr podle vlastních přání a požadavků na prostor, rádi Vám zpracujeme konkrétní nabídku.

Který materiál je vhodný pro vyvýšené záhony?

Je velmi mnoho možností: cihly, beton, plast … Nejvíce používaný materiál pro pěkný estetický vzhled je dřevo.  A právě námi používaný modřín je nejtrvanlivější evropské dřevo a samozřejmě platí: čím silnější jsou sloupky, tím déle bude záhon odolávat povětrnostním vlivům.
Vyvýšený záhon Heidi a Marie Terezie jsou obzvláště robustní s hranoly z modřínu 45 resp. 90 mm.

Proč dřevo z modřínu?

U nás v Rakousku máme rčení „modřín stojí dvojnásobek, vydrží víc než dvojnásobek“. Modřínové dřevo je nejtrvanlivější evropské dřevo díky specifickému složení pryskyřice, přestože je relativně měkké. Trvanlivost modřínového dřeva při venkovním použití je několikanásobně delší než smrku či borovice, své vlastnosti neztrácí pouze mění barvu na šedou. Pryskyřice chrání modřínové dřevo nejen před povětrnostními vlivy, ale dokonce i před hnilobou a hmyzem, takže není nutné ho ošetřovat žádnými chemickými prostředky. Dokonce je kvůli modřínové pryskyřici nutné používat speciální nerezové vruty, standartní pozinkované pryskyřice zničí. My v Rakousku používáme modřín tradičně již stovky let na fasády, střešní šindele a venkovní konstrukce zejména v Alpách.

Čím vyvýšený záhon vyplnit?

Nejprve byste měli dolu připevnit ochranou síť proti myším, abyste zabránili vstupu nezvaným návštěvníkům. Dále už můžete vyplnit záhon jakoukoli biomasou, která zároveň zaručí propustnost vody. Vrstvy materiálu se řídí pravidlem čím výše tím jemnější, jen horních cca 20- 30cm musí být jemná zemina. Můžete např. začít hrubými dřevěnými částmi a zeleným odpadem, potom hrubým kompostem, hotovým kompostem a na vrcholu jemná zahradní zemina.

Tip pro ambiciózní zahradníky pro velkou úrodu: Jako prostřední vrstvu použijte koňský hnůj o tloušťce cca10 cm.

Je nutné střídat každý rok druhy zeleniny?

 Ano, při každoročním výsadbě byste měli druhy zeleniny měnit, protože by se úroda stále zmenšovala, může hrozit i větší rozšíření škůdců.

TIP: Sklízejte v poledne (na slunci), aby bylo množství dusičnanů co nejmenší.

 Musím každý rok ve vysokém záhonu vyměnit půdu?

Ne, to určitě není nutné! Vrstvy zeminy se každoročně usazují o několik centimetrů, po založení záhonu a první rok je to běžně 15 cm a více. Nastýláním (mulčováním) rostlinnými zbytky v malých vrstvách průběžně doplňujeme úbytek a zároveň tak doplňujeme živiny, prospíváme životu v půdě a zároveň ji chráníme před vysycháním J Vskutku dokonaléJ Mulčování je přirozený způsob vytváření úrodné půdy – v podstatě napodobujeme koloběh živin v lese a přirozené procesy.
Pokud pěstujeme stále stejné druhy rostlin, můžeme samozřejmě také pomoci hnojením nebo vyměnit vrchní vrstvu zeminy.